Стародрук – онлайн - платформа старовинних книг виданих на території України з 1574 по 1800 роки. Проєкт створений фахівцями мистецтвознавцями які розуміють вплив сучасних технологій. На сьогодення це найбільша в світі цифрова бібліотека українських стародруків. Книжкові пам’ятки впливають на становлення інтелектуального потенціалу нації, на зберігання і трансляцію духовних цінностей культури, вони є важливим чинником національної ідентичності та формування національної свідомості українців. Книжкова пам’ятка – рідкісні та цінні книги, вивчення яких сприяє поверненню історичної пам’яті, ліквідації білих плям в історії нашої країни.
Зовнішні фактори завжди впливали на збереження культурного надбання протягом багатьох століть, починаючи з царської цензури та пожеж, закінчуючи крадіжками та мародерством. Тільки у 18 сторіччі на території Києво-Печерської Лаври сталися дві масштабні пожежі, разом з численними будівлями згоріли величезний архів і бібліотека, де зберігалися книжки й рукописи ще княжих часів.
У 1780 році зайнялася баня церкви святих Бориса і Гліба, де нині діє могилянський музей, а тоді зберігалась університетська книгозбірня. Професорка Ноттінгемського університету Людмила Шаріпова стверджувала, що знищено тоді було колекції Петра Могили й Рафаїла Заборовського, у кількості 8632 рукописів і стародруків.
У 2017 році з Львівської галереї викрали 95 стародруків. 3 січня 2023 року у зв’язку з закінченням строків давності кримінальну справу закрили так і не знайшовши жодної книги. Після інвентаризації загальна недостача на сьогодні складає 455 стародрука.
У 2022 році зруйновано 155 і пошкоджено 298 бібліотек, найбільше на Донеччині, Київщині та Миколаївщині. Зруйновано 22 музеї та галереї, пошкоджено – 41. Більшість припадає на Донецьку та Харківську області. Тільки у Херсоні за період окупації росією було вкрадено понад 15 000 унікальних артефактів, включно з бронзовими статуями з парків, авангардними масляними картинами, книгами.
Бібліотечні фонди, які були розграбовані у Донецькій, Луганській, Херсонській, Запоріжській областях і АРК та реальний стан речей можна буде констатувати тільки після повної деокупації та інвентаризації фондів.
Це лише мала кількість прикладів, які відбулися за останні 4 століття: пожежі, війни, крадіжки та мародерство, контрабанда за кордон предметів мистецтва, умови зберігання та руйнація стародрукованих книжкових видань. Все це призвело до того, що від загальної кількості надрукованих українських стародруків залишилося менше 10% примірників й ті розкидані по всьому світу. Тому особливого значення набуває збереження книжкових пам’яток як оригінального й неповторного надбання національного та культурно-духовного розвитку української нації.