Мир з богом чоловіку

Мир з богом чоловіку

Гізель Інокентій

Друкарня лаври - 1669 рік

Формат - 2°. [30], 666, [8] с. Сторінки в лінійних рамках. Шрифти: 10 рядків — 63, 81 мм. Гравюри: форта, 2 ілюстрації з 2 дощок, заставки, кінцівки, ініціальні літери. Виливні прикраси. Гравери: П., Ілля.

Філософський твір "Мир з богом чоловіку", виданий у Києві 1669 року українським богословом, філософом та істориком XVII століття Інокентієм Гізелем, - це глибокий трактат про мораль, який описує стан українського суспільства другої половини XVII століття, що став своєрідним підручником для духовенства, аналізує окремі категорії християнської моралі, створює "шкалу гріхів" для кожної професії. Гріхи духовенства описані дуже детально, не оминаючи ані простих ченців, ані владик. Тут автор виступає і як учитель, вказуючи на гріхи батьків по відношенню до дітей і навпаки. Він не оминав увагою моральні вади монархів і князів, бояр і селян, суддів і митників, писарів і адвокатів, вчителів і учнів, багатих і бідних. Гізель мав дуже високі вимоги до сповідника, духівника. Він намагався відповісти на вічні питання про сутність людини: "Хто я? Звідки я прийшов? Куди я йду?"
 

Інокентій Гізель не тільки одним iз перших підійшов до питання про сутність людської природи з позиції раціонального осмислення та застосування інструментарію схоластичного філософствування, а й уперше звернувся до створення на засадах православної догматики раціонально осмисленого морального вчення. Пізніше цю книгу московський патріарх Іоаким назве злісною за "трактування в католицькому дусі деяких спірних релігійних питань".